Máte dárky? Zabalené? Pokud ano, skvělá práce, pokud ne, hodně štěstí. Jednu věc, kterou ale nemusíte balit, ani na ni čekat ve frontě v supermarketu, je základní kybernetická bezpečnost. Zní to asi jako strašné klišé, ale málo udělá strašně moc a se znalostí základů se zabezpečíte před valnou většinou všech útoků. Dá se vyřešit kompletně zadarmo, ale pokud jste ochotni do toho vložit nějakou tu korunu, tak si rozhodně polepšíte.
Co jsou ty nejzákladnější věci???
Ty, které opakuji v každém článku. Mějte silná a unikátní hesla, která si budete ukládat ve správci hesel. Aktualizujte si všechny aplikace, systém a koukněte, jestli se nedá aktualizovat firmware na všech zařízeních připojených k vaší síti, protože ta NASka, kterou nikdy nikdo neupdatoval je jako díra v plotě. Zapněte si to MFAčko a dávejte si bacha, kde se pohybujete, jaká data kam dáváte, a co a kde si stahujete!
Dobře, co bych měl dělat dál?
Pokud máte všechny předchozí kroky, tak je dobrý nápad si zařídit nějaký antivirus. Přímé doporučení vám nedám, protože v dnešní době většina placených antiviráků funguje dost dobře. V tomhle si budete muset ujasnit co potřebujete a kolik za to chcete dát.
Tohle všechno už dávno mám, co teď?
Zaprvé, dobrá práce. Zadruhé, teď se vám teprve otevírají ty opravdové dveře kybernetické bezpečnosti. Pokud máte čas a chuť, tak si zkuste vytvořit nějaký Linux počítač (nebo virtuál) a zaútočte si na vlastní síť. Podotýkám na vlastní! Z mojí perspektivy se kybernetická bezpečnost nejlépe učí ze strany útočníka, ale to je spíš úhel pohledu. Pokud máte angličtinu zmáknutou, tak doporučuji sérii od Davida Bombala Linux for Hackers.