IOT zařízení (chytré spotřebiče, žárovky, senzory atd.) začínají být čím dál tím častější i u lidí, kteří s technologií nejsou největší kamarádi. Prostě pronikají do životů normálních lidí, ti ale často nevědí, jak zůstat v bezpečí, nebo že tato zařízení vůbec můžou klást problémy v kybernetické bezpečnosti. Proto vám v tomto článku dám rychlý návod na to, jak se zabezpečit, a čemu se vyhnou při případném pořízení.
Už mám nakoupeno, ale teď se bojím!
Není třeba panikařit, ale je třeba vše zkontrolovat. U všech zařízení vyresetujte hesla, protože ta z výroby jsou na každém zařízení stejná a jediné co kdokoliv musí udělat, aby se k tomuto zařízení připojil je otevřít manuál, to je neideální stav. Potom pokud je možnost, tak si zapněte šifrování komunikace. To nejde u všech zařízení, ale pokud to jde, tak rozhodně využívat! Protože jinak kdokoliv se ke komunikaci dostane, tak si ji hezky může celou zobrazit a přečíst.
Plánuju kupovat, ale teď nevím co!?
Pokud máte dostatek peněz a chcete si zařídit chytrý dům, tak rozhodně jděte do centralizovaného systému, což znamená jeden centrální server a zařízení, které komunikují s ním. Problém samozřejmě je, když vám server umře, ale jinak je to vše ve vaší síti s výjimkou připojení, a data zůstávají u vás. Pokud ale nepánujete vyvářet Matrix domácnost, ale chcete jen ovládat žárovku telefonem, tak buďte zásadně opatrní, od koho kupujete. Tyto zařízení totiž z vaší Wi-Fi sítě komunikují se serverem výrobce, což je, pokud kupujete z Aliexpressu teoretický problém. Znamená to, že když budete kupovat od velkých značek, tak jste v bezpečí? NE, ale je větší šance, že pokud dělají nějaké nekalosti, tak na to někdo přijde.