V těchto článcích jsem vás nabádal vyzkoušet AI na automatizaci a usnadnění obecného pracovního procesu, bez toho abych vás varoval před potencionálními riziky, která nemusí být na první pohled jasná. Pokud máte ve firmě nějakou umělou inteligenci, kterou trénujete na vašich datech, tak tím napřímo vytváříte jasný bod útoku pro hackery. Tomuto se dá ale vyhnout a v tomto článku vám vysvětlím jak.
Secure by design (SbD)
SbD je strategie, která se snaží postavit nějaký program, síť nebo vlastně cokoliv okolo zabezpečení. Stručně řečeno je kybernetická bezpečnost alespoň na stejné úrovni jako vlastnosti samotného programu. Pro vás to znamená sehnat si AI, které je tvořené se strategií SbD, poté pravidelně vyhodnocovat jaká rizika máte ve firmě a dělat penetrační testy. Pokud vás SbD zajímá více, tak ZDE je článek, který tuto strategii vysvětluje více dopodrobna.
Plán do budoucna
AI není věc, která by přišla a hned zase odešla, a proto je velmi důležité vědět co budete dělat do budoucna, a jak budete moct rozšiřovat její působení. Na to je nejlepší zainvestovat do nějakého škálovatelného systému, u kterého vám bude stačit dokoupit funkce nebo místo.
Mělo by mě zajímat co se děje „pod pokličkou“?
Mělo! Silně vám doporučuji zakoupit systém, který je transparentní ohledně toho, co dělá s vašimi daty. Ono by se taky mohlo jinak stát, že budete platit za službu, která vám postupně ukradne všechna data a přeprodá je dál. Tato transparentnost vám také dá možnost identifkovat a spravit jakoukoliv slabinu, která se na systému projeví, právě protože víte přesně, kde a co se děje.