Ten pocit bezmoci, který zažijete, když zjistíte že unikly vaše data, je bohužel pro velkou část lidí velmi reálný. Úniky dat se stávají všude, ať už u bank, sociálních sítí, internetových obchodů nebo státních institucí. Pokud se vám toto, ať už osobně nebo ve firmě stalo, tak podnikněte kroky v tomto článku. Ty vám snad pomohou zachránit co jde.
Změňte si hesla
První věc, kterou MUSÍTE udělat, pokud vám někdo kompromituje účet, je změnit heslo. Pokud jste použili heslo, které bylo ukradené i někde jinde, tak si ho musíte změnit taky. S tím přichází, že byste měli mít unikátní a silné heslo všude! (pokud vás zajímají hesla více, tak si o nich přečtěte ZDE).
Zapněte si MFA
Více faktorové ověřování je další vrstva, která vás chrání před kompletním odcizením účtu. Není stoprocentní, takže pořád musíte mít silné a unikátní heslo, ale je schopné odvrátit velkou část útoků, které by jinak prošly. Způsobů ověřování je více, nejbezpečnější jsou tzv. passkeys, ale není problém používat metody jako je sms zpráva nebo autentifikační aplikace.
Zmrazte karty
Pokud vám unikly platební karty, nebo si myslíte, že vám utekly údaje o platebních kartách, tak je zmrazte a nechte si vystavit nové. Jejich zaslání je pár dní a stojí pár korun. Může vás to zachránit od opravdu velkých problémů. Pokud někdo použil vaši kartu po útoku, tak kontaktujte svoji banku. Je slušná šance, že vám peníze vrátí.
Ujistěte se, že to není phishing
Falešné upozornění, že vaše data unikla jsou všude. Většinou jsou velmi nepřesvědčivá, ale není to pravidlo. To znamená, že pokud si nejste jisti, tak jděte na stránky společnosti, které údajně data unikly. Jestli jsou alespoň z poloviny morální, tak někde budou mít, že jim data unikla a co máte dělat. Pokud nic nenajdete, podívejte se na další relevantní zdroje.