Ukradená nebo prolomená hesla stojí za 80% všech úspěšných kybernetických útoků. Přesto jsou, ale hesla dobrá v zabezpečování akorát musíte vědět, jak na ně. Jedním z dalších problémů je sdílení hesel, to přináší kopu dalších problémů. Tyto problémy z větší části řeší tzv. password managery, které nejsou perfektní, ale určitě pomůžou. V dnešním příspěvku si vysvětlíme proč jsou password managery dobré a proč i vám pomůžou.
Proč používat password managery
Password managery pro vás vytvoří bezpečné místo kam ukládat hesla. Existují i přímo bussinesové managery, které jsou schopné rozdělit firemní hesla od osobních a dají vám možnost nastavit pravomoci, aby jste nikdy o hesla nepřišli.
Centralizovaný systém
Hlavní výhodou je, že už si nebudete muset pamatovat hesla což znamená, že můžete a měli byste používat pro každou službu a účet jiné heslo. Také můžete používat náhodně generovaná dlouhá hesla, která také pomohou vašemu zabezpečení.
End-to-End šifrování
Většina populárních password managerů používá End-to-End šifrování. Tento typ šifrování vezme heslo a podle protokolu s unikátním klíčem ho rozepíše na změť znaků. Toto je prakticky neprolomitelné pro člověka bez již zmiňovaného klíče. Toto pomáhá i při sdílení hesel, protože to přidává další vrstvu ochrany, při přenosu hesla.
Více faktorové ověřování (MFA)
MFA přidává další vrstvu ochrany nad heslo, která je velmi důležitá, protože na odemčení účtu je potřeba další forma verifikace jako je např.: SMS/E-mail kód, odkliknutí v aplikaci, apod. Dle studie společnosti Microsoft MFA snižuje risk prolomení účtu o 99.9%.
Generování komplexních hesel
Většina password managerů má zabudovanou funkci generátoru hesel. Tato funkce vám dovolí vytvářet velmi dlouhá a komplexní hesla složená ze všemožných znaků. Pokud vaši zaměstnanci používají slabá hesla, tak apelujte na to aby si vždy vytvářeli hesla přes tyto generátory, protože klasická výmluva „jak si o mám pamatovat“ už prostě nefunguje.