Chytrá domácnost ještě pár let dozadu byla skoro sci-fi. Teď máme hlasem ovládané žárovky, automatické robotické vysavače a celé nastavené rutiny na různé časy, podle kterých se dům chová. Pustit se do nákupu všech těchto věcí může být velmi lákavé, je ale dobré si předem ujasnit co potřebujete a co vám bude zabírat místo ve skříni.
Řeší to nějaký opravdový problém?
I když je cool mít chytrý toaster, který je schopný vám chleba opéct přesně jak chcete a nechat ho vyskočit přesně kdy chcete, tak je lehce nadbytečný. Snažte se zaměřit na věci, které opravdu využíváte každý den. Pro mě by to byly žárovky, žaluzie a klimatizace.
Bude to vůbec fungovat?
Pokud začínáte s IoT zařízeními a máte budget trochu vyšší, tak bych doporučil centralizovaný systém. Centralizovaný systém má jeden server, do kterého jsou zapojená jednotlivá zařízení a sensory. Tento systém je většinově dražší, ale zase je kvalitnější a má méně problémů s kompatibilitou. Ten druhý systém je decentralizovaný a funguje tak, že každé zařízení je propojené s každým. Plusy tohoto systému jsou, že je skoro vždy levnější a pokud se rozbije jeden z komponentů, tak nezpůsobí výpadek celého systému, což pokud vypadne server, tak se stane. Minusy jsou kompatibilita a škálovatelnost. Pokud máte zařízení od dvou firem, tak spolu spíš komunikovat nebudou a škálovat můžete jenom dokupováním, a to ideálně od stejné značky.
Je tohle všechno, co musím vědět?
Zdaleka ne, ale je to dobrý základ. Jako další je dobré si zjistit, jestli je na to vaše síť připravená, protože tato zařízení jsou většinou celkem náročné na Wi-Fi. Také tato zařízení musíte zabezpečit, na což mám článek ZDE. A kdyby vás zajímalo něco víc k chytrým domům, tak mám ještě dva články o špehování a o implementaci IoT.