Kybernetická bezpečnost se stala jedním z pilířů, na kterých většina firem stojí. Nezáleží na tom jestli jste malá firma nebo obří nadnárodní společnost, chránit se musí všichni. Je důležité držet se s dobou hlavně co se týče kybernetické bezpečnosti a proto vám v dnešním článku představím tzv. Secure by Design zabezpečení
Jaké jsou kybernetické hrozby
Moderní útoky zahrnují:
· Ransomware: Je malware, který zašifruje vaše data a na rozšifrování je potřeba unikátní klíč. Tyto útoky bývají nejdražší a nejbolestivější pro firmy.
· Phishing: Jsou zavádějící správy nebo e-maily, které se z vás pokusí dostat citlivé informace. Přibližně 83% všech společností zažije každoročně phishingové útoky.
· Rozsáhlé cílené útoky (APTs): Jsou dlouhodobé zaměřené útoky, které se snaží ukrást citlivá data.
· Zero-day útoky: Jsou útoky, které cílí na doposud neodhalené chyby v systémech
· IoT zranitelnosti: Je typ útoků, zaměřený, na odhalování chyb v zařízeních a jejich následné zneužití.
Co je Secure by Design
Secure by Design (SbD) je přístup, ve kterém je braná kybernetická bezpečnost, jako jedna z hlavních funkcí, jakékoliv aplikace, softwaru a hardwaru. Takže místo toho aby se bezpečnost přidávala, až na konci vývoje, tak se na ní myslí už od začátku. Jak můžete implementovat SbD do svojí firmy? Jsou tu dva hlavní faktory:
· Při nákupu, jakéhokoliv softwaru a hardwaru se zeptejte, jestli zda postupují podle SbD zásad a pokud ne, tak zapřemýšlejte nad jiným produktem.
· Osvojte si SbD zásady i při vašich projektech. Pokuste se brát kybernetickou bezpečnost, jako jeden z nejdůležitějších faktorů.
Hlavní zásady SbD:
· Zhodnocení rizik: Zhodnotit, kde se mohou vyskytnout rizika a vyhnout se jim již od začátku.
· Co nejmenší pravomoce: Používejte účty s co nejmenší pravomocí, tím výrazně snížíte riziko kompletního kolapsu.
· Princip hloubkové ochrany: Implementujte více vrstev ochrany.
· Aktualizování: Pravidelně aktualizujte všechna zařízení.
· Zaučení uživatelů: Zaškolte své zaměstnance o tom, jak se mají chránit oproti kybernetickým útokům.
Proč je SbD důležité
Proaktivní zabezpečení
Obyčejné zabezpečení řeší problémy reaktivně. To znamená, že řeší problémy až když nastanou. SbD řeší, jakékoliv zranitelnosti již od vývoje což snižuje riziko napadení.
Šetření
Pokud se zaměříte na bezpečnost, již ze začátku, tak ji nebudete muset zdlouhavě implementovat do již existujícího sytému a tím ušetříte, jak čas, tak peníze.