Máte zálohy? A můžu je vidět? Jsou otázky, na které se vás snad nikdo krom IT podpory ptát nebude (a pokud ano, tak je vidět nemůžou). Na trošku vážnější notu, zálohování je jedna z nejdůležitějších věcí, které ve firmě můžete řešit. Protože až na vás někdo zaútočí, projde přes všechny firmwally, hesla a MFAčka, tak jediné, co vás zachrání je, že budete mít data uložená ještě někde, kam se útočník nedostal.
Jak bych teda měl zálohovat?
Možností je víc. Můžete zálohovat lokálně na nějakou NAS. Můžete zálohovat do cloudu a nemusíte zálohovat vůbec, ale to je cesta do pekel (a na finančák). Také je možnost zálohovat tzv. immutable zálohami neboli „nesmazatelnými“ zálohami. Ty nemůže smazat ani člověk, který je vytvořil a pokud neshoří servery, na kterých jsou uložené, tak je nikdo nesmaže. Samozřejmě zálohy se spolu dají a mají kombinovat a pokud máte prostředky na to zálohovat lokálně i cloudově s nějakou imutabilitou, tak je to ta nejlepší a doporučovaná možnost.
Lokální zálohování
Hlavní věcí u lokální zálohy jsou zabezpečení a prevence proti poškození. Protože i s nejlepším zabezpečení se nevyhnete poruše disku a naopak. U zabezpečení je důležité aplikovat pravidlo nejnižších oprávnění a nepracovat s daty pod účtem administrátora! A u prevence proti poškození je dobrý nápad mít zapnutou funkci RAID, která kopíruje data na další disky a tím zajišťuje, že kdyby se nějaký rozbil, tak data budou na dalším. Také je dobré se držet pravidlem 3 2 1. 3 zálohy na 2 zařízeních 1 mimo firmu. Tím se vyhnete i věcem, jako jsou potopy atd.
Cloudové zálohování
U toho se asi meze nekladou. Poskytovatelů je dnes dost a pokud budete mít základní kybernetické praktiky zažité, tak jsou spíše více než méně bezpečné.
Na závěr
Nejlepší, co můžete udělat je, jak už jsem zmínil, kombinovat tyto dva způsoby dohromady a podívat se, jestli nestojí za to investovat do immutability.