V docela dost článcích jsem zahrnul střípky toho, jak se správně zabezpečit, ať už jako běžný uživatel, nebo firma. V dnešním článku bych chtěl udělat také shrnutí těch nejdůležitějších praktik pro běžného uživatele, které by vás měli ochránit před valnou většinou útoků.
1. Používejte silná a unikátní hesla
Ne opravdu nestačí mít heslo Anicka7 na všech účtech. Každé heslo by mělo mít alespoň 12 znaků, ale spíš 14 a výš, mělo by v sobě mít velké a malé písmeno, číslo a speciální znak. Jak si ty hesla mám ale pamatovat? Správce hesel! Jsou jich stovky, najděte si nějaký, který se vám líbí a používejte ho!!! Jenom upozornění, hlavně si nedávejte to heslo, které máte na všech účtech, i jako hlavní heslo ke správci hesel, jinak vám toho moc neochrání.
2. MFA všude
Jestli to jde, nastavte si to! Více faktorové ověřování není 100% záchrana všeho, jak taky ukazuje TENTO článek, ale je to i tak úžasná forma záložní ochrany.
3. Buďte obecně obezřetní
Nejčastější způsob kradení dat a účtů je phishing. Někdo vám pošle e-mail nebo jinou zprávu s falešnými přihlašovacími stránkami, vy se přihlásíte svým supersilným heslem a je konec. Většinou jsou tyto stránky i schopné vás přesměrovat na ten web, na který jste se chtěli přihlásit a pokud už jste byli přihlášeni, tak si toho ani nevšimnete. Jak se tedy bránit phishingu? Je to celkem jednoduché, buďte velmi opatrní a nenechte se dostat pod tlak. Kontrolujte si URL adresy (nebo je přímo pište) a pokud na vás někdo tlačí, že něco musíte udělat v krátkém časovém okně, tak buďte speciálně super opatrní.