V dnešním propleteném světě může, a nejspíš i bude, záležet chod vaší firmy a vaše příjmy na jiné firmě a jejich produktu. Ať už jsou to cloudové aplikace nebo samotný operační systém, na kterém běží vaše počítače, jak se ukázalo tento rok s firmou CrowdStrike, která způsobila výpadek skoro 8,5 milionu počítačů. Bohužel tyto počítače byly většinově ve státní správě a klíčové infrastruktuře.
Jak se mám tedy vyhnou téhle situaci?
Ve zkratce: asi to nejde a budete muset mít štěstí. Nebo tedy spíš smůlu, protože tyto věci se nedějí často. Asi je dobré se držet u velkých společností, které mají vybudovanou dobrou pověst a jsou co možná nejvíce transparentní s tím kam ukládají vaše data, komu je dávají a prodávají a jak s nimi zachází obecně.
Jak předejít větším problémům?
Nastat takováto situace, tak je důležité zachránit co jde. Což znamená všechny účty mít zabezpečené pomocí MFA, není 100% že vás to ochrání, ale je to definitivně vrstva navíc, která je schopná zabránit 99 % útoků. Šifrujte, co můžete. Pokud máte citlivá data uložená v textovém souboru kdekoliv, tak je čas to změnit (a ano tohle se opravdu děje). A pokud ty data jsou na serveru, který nemáte přímo ve firmě, tak je čas to změnit TEĎ HNED. Řekněte svému IT specialistovi, nebo si o tom zjistěte sami (na tomto webu je to hezky vysvětlené). A jako vždycky používejte silná a unikátní hesla, zálohujte podle metody 1 2 3 a vysvětlete vašim zaměstnancům, jak a proč to mají dělat.