Normálně v těchto článcích rozebírám kybernetickou bezpečnost a všechno spojené s ní. Dneska se ale podíváme na jinou část IT, na tu hardwarovou, a to konkrétně na kupování použitých počítačů a laptopů.
Jak vybrat stroj?
Vždycky je potřeba se rozhodnout podle toho na co počítač budete používat. Na každou danou věc je nespočet správných možností, takže se vám pokusím dát obecné rady co hledat.
· Kancelářská práce – pokud hlavně pracujete s office programy nebo podobnými, tak doporučuji hledat stroj, který je co možná nejlevnější, ale bude mít pořád SSD. V dnešní době už nechcete používat HDD pro cokoliv jiného než zálohy, které nebudete moc otevírat.
· Práce s videem nebo zvukem – u editování videa a zvuku je důležitý výkon hlavně procesoru (obzvlášť pokud editujete v Adobe programech). Pokud máte možnost, tak zainvestujte do Macku. Na editování zvuku je skoro vždycky lepší a na video je alespoň stejně dobrý. Macky mají také objektivně nejlepší touch pady na trhu.
· Grafický design a modelování – na tyto úkony už budete potřebovat zainvestovat do silnější grafické karty. Pro moderní modelování, grafický design a renderování v čemkoliv jiném, než Adobe Premiere jsou potřeba relativně dost silné karty, doporučil bych cokoliv od Nvidia GTX 1660 Super výše.
Na co si mám dát pozor
Hlavní věc, na kterou byste si měli dát pozor je nenechat se okrást. Jak už jsem tu mockrát říkal, jestli něco zní až moc dobře, tak to nebude pravda. Teď ale k těm více specifickým věcem. Pokud vybíráte Mac, tak si zjistěte, kolik má baterie tzv. cyklů. Ty vyznačují kolikrát byla baterie teoreticky vybitá a nabitá. Ideální čísla jsou kolem 100 a cokoliv nad 300 byste měli zvažovat jenom pokud je cena vážně dobrá. Také je důležité, aby vám prodávající ntb. odemknul a resetoval do továrního nastavení. U dalších zařízení je složitější zjistit, jak na tom počítač je, ale základem je zkontrolovat si v správci úloh, že komponenty sedí s nabídkou. Pokud jste zruční a nebojíte se počítač po koupi otevřít, tak to velmi doporučuji. Většina starších počítačů nikdy nebyla čištěná a jednoduché vyčištění větráčků a radiátorů vám může velmi pomoct se spolehlivostí počítače.