Phishing byl hrozbou prakticky od vzniku internetu, ale jeho přesvědčivost nebyla vždycky velká. Nigerijský princ v dnešní době asi nikoho neoklame, proto přichází prakticky nová verze phishingu, tzv. Phishing 2.0. Co je na něm nového? Asi nepřekvapivě AI.
Jak AI vylepšuje phishing?
S modely jako je GPT-4, které jsou trénované na obrovském množství dat a z velké části lidské mluvě, je AI schopné skoro perfektně napodobit lidskou mluvu. Je schopné odpovídat, a i napodobit náklonost nějakému tématu nepřímým způsobem, tím vystupuje velmi lidsky.
Jak je schopné cílit přímo na vás?
Ať už jste majitel obří společnosti nebo zaměstnanec v kanceláři, pokud existují informace o vás na internetu, AI, které píše tuto phishing zprávu je využije. Jenom si vezměte, kolik věcí dobrovolně sdílíte na sociálních sítích, ty všechny budou použity proti vám.
Deepfake technologie
Asi tou nejděsivější formou phishingu jsou tzv. deepfaky, což jsou videa, která imitují existujícího člověka, jak se chová a co říká. Dnes jsou ještě relativně drahé a složité na vytvoření, ale setkat se s nimi rozhodně můžete. Za několik let, ale spíš měsíců, budou s největší pravděpodobností vcelku běžné. Deepfaky fungují tak dobře, protože většinově věříme tomu, co vidíme. Ukázka Deepfaku