Informace a data jsou krví skoro každé firmy. Díky nim jsme schopni se informovaně rozhodovat, vylepšovat a optimalizovat. To má alespoň teoreticky za následek nárůst zákazníků a výdělku. Je ale dobré říci, že s tím nám pomůžou jenom dobře uspořádaná jednotná data. V dnešním článku se podíváme na několik zásad, kterými se řídit při uchovávání dat.
Jakých zásad se držet?
· Kdo má data na starosti? – Nastavte si přesně, kdo nad jakými daty má zodpovědnost. To vaše zaměstnance bude nejen motivovat, ale vám to dá přehled na tím, co se opravdu děje a možnost odměnit ty, kteří budou s daty zacházet správně.
· Co uchovávat? – Je nesmyslné ukládat všechno, protože jestli nejste majitelé cloudové služby, tak na to rozhodně nebudete mít místo. Proto si určete, která data chcete, a která ne. Také je pravidelně kontrolujte a mažte.
· Jak data uchovávat? – Ideálně co nejvíc jednotně. Takže pokud to jde, vytvořte šablony, podle kterých se data budou ukládat. Zní to jako zbytečná práce, dokud nebudete muset procházet tisíce jinak srovnaných tabulek.
· Jak data zabezpečit? – Co nejvíce, pokud jsou citlivá. Vím, že se v těchto článcích často opakuji, ale opakování je matka moudrosti, takže: používejte unikátní a silná hesla, používejte více faktorové ověřování a zálohujte, protože co nemáte dvakrát nemáte vůbec.