Technologie chytrých domů už dávno není jen sci-fi koncept, je to rychle se vyvíjející odvětví, které mění, jak fungování osobních domácností, tak ale i firem. Pokud chcete implementovat IoT zařízení i do vaší firmy, tak tento článek vám s tím pomůže.
Určete si cíle a potřeby
Předtím než začnete horlivě shánět všechna možná a nemožná zařízení, je dobrý nápad si zjistit, co vám mají přinést.
Co se snažíte vyřešit implementací IoT
Zařízení se budou velmi lišit mezi případy, např. pokud chcete zvýšit efektivitu, tak rozhodně budete potřebovat jiná zařízení, než když se budete snažit zvýšit spokojenost zaměstnanců.
Jaká data chcete sbírat
Pro optimalizaci bude vždy potřeba nějaká data sbírat, je už ale na vás, jaká a kolik dat budete schraňovat. Jestli hodláte sbírat vše co z jednotlivých zařízení jde, budete potřebovat o dost výkonnější síťové prvky a silnější zabezpečení.
Jak moc musíte být zabezpečeni
Samozřejmě chcete být vždy tak zabezpečeni, jak to jenom jde. Je ale rozdíl, jestli uchováváte data o průměrné teplotě kanceláře, anebo jestli jsou to osobní údaje o lidech.
Výběr správných zařízení
Při výběru samotného zařízení je důležité vybírat podle několika faktorů. Ty hlavní jsou:
· Kompatibilita se zařízeními, co již vlastníte
· Možnosti zabezpečení dat
· Škálovatelnost
· Náročnost na Hardware
S největší pravděpodobností vaše síť nebude připravená na tyto zařízení a bude potřebovat vylepšit.
Zabezpečte tyto zařízení
Na každém zařízení nastavte unikátní a silné heslo. Ideálně těmto zařízením udělejte vlastní síť. Pokud možno, pravidelně a co nejčastěji sledujte vlastní síť.
Na závěr
Pokud jste se rozhodli, že si nainstalujete tyto zařízení, tak vyžívejte data z nich a snažte se podle nich optimalizovat. I když se to nezdá, tak některé malé věci, které díky těmto datům změníte, se nasčítají.